Sverige-Danmark udsolgt

Det tog ikke mange minutter før fodbold glade svenskere havde sikret sig billetter til den vigtige VM-kvalifikationskamp mod Danmark d.6. Juni i Stockholm. Kampen spilles på den svenske national dag og den symbolik som der vil ligge i en dansk triumf på deres helligste dag, er uden sammenligning i historien. En sejr vil lige præcis være nok til, at kompensere for røveriet i Parken i 2007. 

DFF med på Råsunda

DBU har valgt at anerkende det arbejde og den indsats som DFFs frivillige, gennem de sidste to år, har lagt i at etablere "Stemningstribunen" til landskampe i Parken. DFF har fået mulighed for at sende en bus fyldt med "loyalister" fra stemningsafsnittet afsted. Det er første gang at foreningen sender medlemmer afsted på udebanetur og forventningerne er ligesom hos Svenskerne helt i top. Turen går fra Vejle over København til Stockholm og prisen for en billet inklusiv "ståplads" til kampen er lige over tusinde kroner. Store oplevelser til rimelige penge.

Link til DBU Spændende landskampsår

Uanset om man er glødende fan af landsholdet eller bare mildt fodbold interesseret, så kan ingen benægte at landskamps programmet ser mere spændende ud end det kan erindres i nyere tid. To VM kampe mod arvefjenden fra Sverige, kampene som INGEN vil tabe, er en godbid. I tillæg til de to sværdslag mod svensken, så får vi også besøg af Albanien, Portugal og Ungarn. Det betyder at Ronaldo kommer til Parken og så er der igen garanti for en ekstra opløftet stemning. Ungarn kampen kan blive afgørende for om Danmark skal med til VM i Sydafrika og man kan derfor ikke helt afskrive at den kamp også vil få Fodbold Danmark ud på lægterne og frem i sofaen. Vi glæder os til en spændende afslutning på VM-kvalifikationen og til at se endnu flere aktive støtter på DBU/DFF´s Stemningstribune, Nedre B - for dem som er mere end blot en tilskuer.

Køb din billet hos Billetnet

Se landsholdets program hos DBU