Hooliganregister: DFF svarer justitsministeriet

I dag udløber Justitsministeriets frist for indsendelse af høringssvar vedrørende forslaget om oprettelsen af et Hooligan register. Foreningen af Danske Fodbold Fanklubber er som en af 24 høringsparter blevet anmodet om, at afgive et høringssvar til lovforslaget.

Høringssvaret som er afgivet til ministeriet i dag kan downloades fra www.fairfans.dk. Indledningsvis skal det nævnes, at det er første gang DFF afgiver et høringssvar til et ministerium og det har været en lærerig og spændende proces at få lov til, at deltage i. DFF betragter dog ikke sin medvirken som en gestus fra Justitsministeriets side, men som en anerkendelse af at DFF repræsenterer over 43.000 kulørte fodbold fans der alle har valgt at melde sig ind i en officiel fodbold fanklub og derigennem støtte deres hold med alle lovlige midler. I 2004 modtog Danske Fodbold Fanklubber sammen med det kriminalpræventive råd, Europarådets pris for indsatsen for at udvikle en FAIR FANS tribune kultur. The European Young Active Citizens Award blev uddelt af den norske Justitsminister på Europarådets Minister konference i Oslo i erkendelse af at gennem samarbejde og partnerskab kan man modvirke de strømninger som dem vi har været vidne til i Danmark den seneste tid.

Et register er nødvendigt

DFF synes at en generel karantæne ordning er en rigtig god idé og har siden DBU´s sikkerhedsseminar 2004 efterlyst de nødvendige værktøjer til at håndhæve karantæner på udebane. Derfor blev der klappet livligt i fodbold hænderne, da Divisionsforeningen afsatte penge til, at fodbold klubbernes kontrollører også kan deltage på udebane. Primært som spotters der har til opgave at identificere uønskede elementer med karantæne og sikre at de ikke opnår adgang til stadions.

Hvis registeret skal være rigtig effektivt er der en række betingelser som skal opfyldes og man skal sikre:

•    At de som bliver registeret rent faktisk er den ønskede målgruppe
•    At de som varetager kontrollen formår at opretholde sanktionen ved indgange til stadions
•    At de som modtager sanktionen respekterer den og den præmisse den er afgivet på


Med en karantæne ordning hvor nåleøjet ikke er nøjagtigt risikerer man at få mange kunder i butikken. Næste problem bliver så hvordan stadion personalet skal kunne huske så mange ansigter i forbindelse med adgangskontrollen, hvis det pludselig drejer sig om 500 personer?

Essensen af DFF´s kritik går på at et register baseret på sigtelser måske nok er hurtigere i sin levering af konsekvens til de sigtede, men ikke er ligeså ærligt som et register baseret på domme.

Karantæne kan meddeles til personer som sigtes for bestemte overtrædelser af straffeloven (vold, trusler, racisme etc), men også for overtrædelser af ordensbekendtgørelsen og her er DFF igen uenig med Justitsministeriet. At medtage denne lovgivning som fundament for karantæner vil i praksis give myndighederne mulighed for at udstede karantæne på baggrund af forhold der normalt kun vil udløse en bøde. Det kan eksempelvis være ølkast, fornærmelig optræden og gade uorden.

Politiet lover at det ikke bliver sådan at man vil administrere ordningen, men hvis disse bestemmelser ikke skal anvendes, hvorfor så medtage dem i lovgrundlaget?

DFF bekymrede for at menigmand kommer i klemme.

I DFF er vi bekymrede for at livlige og til tider måske lidt for livlige tilskuere kan komme på mellemhånd i hændelser som normalt ikke ville udløse en lokal karantæne udstukket af fodbold klubben, men som nu med lovgivningen på plads giver mulighed for at meddele en generel karantæne fra alle stadions. Man kan med rette frygte at tid og ressourcer så vil gå med sager om grundløse karantæner, frem for at målrette initiativet til den personkreds som det handler om.

Vi ønsker bøllerne langt væk, men vil ikke gå på kompromis med vores egen retssikkerhed for at nå en lille afstumpet gruppe personer der ikke hører hjemme på et fodbold stadion og derfor opfordrer vi ministeriet til at revidere forslaget yderligere.

Kampe i 2.division skal medtages i loven fra start.

Et andet synspunkt som DFF har frembragt er ministeriets beslutning om at udelade fodbold kampe i 2.division fra også at være omfattet af den generelle karantæne. De fleste store SAS-liga klubber har et 2.hold som spiller i 2.division. Herunder klubber som Brøndby, FCK, AGF og AAB. DFF mener at det jo er helt oplagt at fodbold bøllerne vil søge til disse stadions.

Stadions hvor kontrollør korpset ikke er uddannet og hvor politiet så godt som aldrig er talstærkt tilstede. Således mener DFF at man med disse mangler i lovforslaget åbner en flanke hvorfra der med sikkerhed vil komme angreb fra den personkreds som lovgivningen forsøger at inddæmme.
En væsentlig argumentation for lovforslaget er at politiet anvender stadig flere ressourcer for at afvikle fodbold kampe. Med adgangen til 2.division vil det betyde at politiet snart skal bruge tilsvarende eller flere ressourcer for at bekæmpe problemet  på de dårligt indrettede stadions med mange flugtveje og ringe sikkerhedsforanstaltninger, dvs. Ingen video overvågning, hegn etc.

Registeret er for usikkert funderet på sigtelser og vil ikke få respekt i befolkningen. Lovgrundlaget for udstedelsen af karantæner er for bredt og vil skabe stor trafik ind i registeret. Den lovpligtige politi godkendelse af kontrollører gøres ikke gældende i 2.division og karantænen ej heller, hvorfor det er klart at fodbold bøllerne vil flytte sig derover.

”Det ser ud til at katten og musen får lov at lege videre lidt endnu, med mindre der er nogen der kommer til fornuft og tilpasser lovforslaget til virkeligheden så vi får en lovgivning der er effektiv” – udtaler DFF´s formand Ronni Abergel.

Download som pdf

Download høringssvar fra DFF 

Lars Thomsen                 Jais Tindborg        Ronni Abergel
Næstformand                  Afg. formand        formand, DFF
Aalborg Support Club       Brøndby Support
Mobil: 51342684             Mobil: 20104529   Mobil: 40104230